Co na wypadanie włosów?

Co na wypadanie włosów?

Co na wypadanie włosów? Naturalne kosmetyki, które ci pomogą.

wypadanie włosów, włosy na szczotce

Ludzka natura bywa przekorna: gdy jest dobrze, to nie myślimy o profilaktyce, a jak jest źle, to „tonący brzytwy się chwyta”. Takie podejście warto zmienić! Dlatego w dzisiejszym artykule pokażemy, co na wypadanie włosów pomaga, gdy problem jest już w zaawansowanym stadium, ale też… nauczymy was, na co zwracać uwagę, jaką pielęgnację zastosować i jak zadbać o kondycję włosa, aby do kryzysu nie doprowadzić. To będzie spora dawka użytecznej i przystępnie podanej wiedzy!

Z tego tekstu dowiesz się między innymi:

 

 • że stres i nadmiar witamin mogą stać się przyczyną wypadania włosów,
 • na jakim etapie warto wybrać się do lekarza,
 • czy wcierki do włosów pomagają pobudzić włosy do wzrostu,
 • dlaczego warto zainteresować się kozieradką,
 • czym oczyścić i pobudzić mieszki włosowe, przy okazji oczyszczając skórę głowy?

 

Nie da się ukryć, że najbardziej interesującym nas kosmetykiem będzie wcierka na porost włosów, zajmiemy się też omówieniem zastosowań, jakie ma peeling do skóry głowy. No to do dzieła!

Przyczyny wypadania włosów, czyli zaczynamy u podstaw

Kto jest pierwszą osobą, której powiemy, że z włosami dzieje się coś niedobrego? W wielu przypadkach będzie to fryzjerka bądź fryzjer, którzy w danym momencie są odpowiedzialni za ułożenie naszej fryzury. Jeśli dobrze trafimy, wtedy zostaniemy odesłani np. na badania tarczycy, a oprócz tego zyskamy sugestię jakiejś dobrej kuracji odpowiednimi kosmetykami. Jednak spektrum problemów może być dużo szersze, niż jesteśmy w stanie omówić podczas wizyty w salonie fryzjerskim. Przyczyny wypadania włosów mogą sięgać zarówno kwestii genetycznych, jak i tych związanych z nieprawidłowym odżywianiem.

Czy wiesz, że…?

Łysienie bardzo często jest utożsamiane jako przypadłość jedynie mężczyzn, ale to nieprawda. Problem może być dziedziczny — mowa wtedy o łysieniu androgenowym — i dotyczy zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej.

 

Dietetyczne przyczyny wypadania włosów

 

co na wypadanie włosów, suplementacja

Nie zwracasz uwagi na właściwe odżywianie? Masz niedobory lub nadmiary składników odżywczych? Stosujesz bardzo rygorystyczne diety odchudzające? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, to pora szerzej przyjrzeć się przyczynom wypadania włosów, które mają swe podstawy w sprawach związanych z jedzeniem.

 

 • Jeśli stosujesz bardzo radykalne diety odchudzające, problem nadmiernej utraty włosów może pojawić się dopiero po kwartale, a nawet po około półrocznym okresie od wprowadzenia zmian w jadłospisie.

 • Powodem może być też niedobór witamin, w tym przede wszystkim biotyny (H) i tych z grupy B, szczególnie B12, B6 oraz B5 i B3. Na tym samym poziomie trzeba dbać o (najlepiej naturalną) suplementację witaminy D3.

 • Przesadnie dużo witamin i nadmierna suplementacja też szkodzą! W tym przypadku trzeba uważać na witaminę A, której zbyt duża dawka to jedna z możliwych przyczyn wypadania włosów. Właściwa, dzienna „porcja” to 700-1000 mcg, a w przypadku kobiet w ciąży do 1200 mcg. Tymczasem przez nieuważne stosowanie różnych preparatów dzienne przekroczenie witaminy A może sięgać nawet 3000 mcg!

 • Jeśli chorujesz na anoreksję lub bulimię, to koniecznie sprawdź, co na wypadanie włosów warto w tej sytuacji stosować. Problemy z włosami to jeden z wielu częstych efektów ubocznych związanych z silnymi zaburzeniami odżywiania.

 

Przyczyny wypadania włosów można szukać również w niedoborach pewnego minerału, jakim jest żelazo

Wspólny mianownik tego wszystkiego to mocne zwrócenie uwagi na swoją dietę i to, co się je i jak suplementuje. Przykładowo weganie i wegetarianie muszą sumiennie uzupełniać białko, będące nośnikiem energii i podstawą do prawidłowego wzrostu włosów.

Najlepsze witaminy dla twoich włosów

Witamina A (retinol) w prawidłowo przyjmowanych dawkach dziennych wpływa na poprawę metabolizmu cebulek włosowych. Z kolei niedobory witaminy E są przyczyną matowienia włosa, a suplementacja witaminą C pomoże na ogólne osłabienie ich kondycji. Gdy pojawia się łupież, bardzo istotna jest grupa B, a na łysienie i siwienie pomaga utrzymanie prawidłowych poziomów biotyny, czyli witaminy H.

 

Choroby, genetyka i inne kwestie

Trichotillomania wyrywanie włosów

Jednak to nie wszystko, przyczyn można szukać znacznie głębiej; od bardzo prozaicznych spraw, aż po kwestie związane z genetyką. Nad częścią tych kwestii możemy zapanować sami, ale w wielu przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i dalej skierowanie do odpowiedniego specjalisty, mogącego zdiagnozować skąd się bierze wypadanie włosów. Co stosować w sposób doraźny? Oczywiście wyżej wspomniane zalecenia dietetyczne oraz odpowiedni zestaw kosmetyków naturalnych, o których nieco więcej za chwilę. Tymczasem rozwińmy do końca temat przyczyn:

 • Powiedzenie „rwać włosy z głowy” nabiera nowego wymiaru w obliczu zaburzenia, jakim jest trichotilomania, polegającego na nieświadomym wyrywaniu sobie włosów. Trichotilomania podlega leczeniu farmakologicznemu, ale aż 58% osób nie decyduje się na podjęcie takich działań.

 • Ciasne warkoczyki, mocne upinanie włosów i nieodpowiednie gumki to kilka „grzechów” odnotowywanych na kontach posiadaczek dłuższych włosów. Rozwiązanie? Zmiana przyzwyczajeń i świadomy zakup akcesoriów o wyższej jakości.

 • Największym postrachem może okazać się tzw. łysienie plackowate. Problem polega na dość nietypowej reakcji organizmu, polegającej na nieprawidłowościach w obrębie układu odpornościowego. Objaw? Wypadanie włosów przebiega w bardzo charakterystyczny sposób (nie tylko na głowie, na reszcie ciała również), gdzie zdrowe obszary łączą się z chorymi, w efekcie tworząc łyse placki.

 • Stres i trauma to bardzo częsta przyczyna łysienia! Jeśli twoja praca to pasmo nieustających problemów, życie prywatne wali się w posadach, a na dodatek niedawno trzeba było pożegnać bliską osobę… taka kumulacja niefortunnych zdarzeń może mieć bardzo duży wpływ na nasze włosy. Warto zatem ograniczać ekspozycję na stres, pozbywać się tzw. stresorów i rozważyć wizytę u specjalisty od zdrowia psychicznego, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

 • Przyczyny wypadania włosów mogą mieć też swoje podłoże w chorobie, która właśnie wkroczyła w pierwsze stadium. Najczęściej mówi się o problemach z tarczycą (absolutnie nie wolno ich bagatelizować!), niejednokrotnie są to też różnego rodzaju stany zapalne, niedokrwistość. Wszystko to wymaga kontaktu z lekarzem.

 • Nie bez znaczenia są nagłe zmiany hormonalne. Nierzadko mówi się o wypadaniu włosów w odniesieniu do ciąży, a konkretniej samego porodu i sytuacji tuż po. Oprócz tego objawy łysienia można zaobserwować w trakcie menopauzy, a ta — przypomnijmy — może trwać nawet 10 lat!

 • Farbujesz włosy, robisz trwałą? Jeśli robisz to zbyt często, niskiej jakości kosmetykami i nadużywasz przy tym prostownicy oraz suszarki, to w znaczącym stopniu osłabiasz włókna włosa. Stąd już prosta droga nie tylko do łamania się włosów, ale i ich wypadania.

 

Na koniec tej długiej listy warto jeszcze na chwilę wrócić do tematu poruszonego wcześniej, czyli łysienia androgenowego. Jest to przypadłość genetyczna, czyli dziedziczna. U mężczyzn objawia się najczęściej w postaci zakoli, a kobiety narzekają na znaczące przerzedzanie się włosów. Pierwsze symptomy można zaobserwować już w wieku nastoletnim, niestety, nie istnieje póki co żadna powszechna i w pełni skuteczna terapia farmakologiczna, skutecznie niwelująca ten problem (a jest on powszechny, dotyczy około 70% mężczyzn i 40% kobiet). Co na wypadanie włosów może zatem pomóc? Zaobserwowano, że pielęgnacja kosmetykami naturalnymi jest skutecznym „hamulcem”, szczególnie w odniesieniu do łojotoku, nagminnie towarzyszącego całemu procesowi.

Masz problem? Zrób badanie!

Podsumowując wątek przyczyn wypadania włosów, należy zwrócić uwagę na konieczność odwiedzenia lekarza. Dlaczego? Włosy mogą być pierwszą informacją o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś złego pod względem chorobowym. Oczywiście nie jest to regułą, lecz sprawę należy niezwłocznie zdiagnozować.

 

Uwaga!

Badanie krwi jest jednym z pierwszych kroków, jakie zaleci lekarz pierwszego kontaktu. Ma to na celu określenie poziomu poszczególnych hormonów, w tym przede wszystkim kortyzolu, prolaktyny, testosteronu oraz TSH. Ważne są również wskaźniki FT3 i FT4, które pomogą ocenić ewentualne problemy z tarczycą.


Warto wiedzieć, że chorobami włosów zajmuje się lekarz specjalista — trycholog. W niektórych przypadkach trzeba się udać również do dermatologa lub endokrynologa. Z pewnością pomocne okaże się wnikliwe badanie trychologiczne, które przeprowadzane jest przy udziale trychoskopu.

lekarz sprawdza skóre głowy za pomocą trychoskopu

Wypadanie włosówco stosować?

Teorię mamy już za sobą, teraz czas na kilka wskazówek praktycznych. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zamiecenie problemu pod dywan nie jest najlepszym wyborem. Jeśli objawy są silne i powtarzalne — należy przede wszystkim udać się do lekarza. Przy słabszych również warto się umówić na wizytę, żeby wyeliminować ewentualne wczesne stadia chorób.

 

Ile włosów wypada u przeciętnego człowieka?

Oczywiście jeśli na szczotce codziennie zostaje trochę włosów, to nie jest to powód do obaw. U każdego zdrowego człowieka część włosów (do 10%) jest w końcowym cyklu życia, czyli w fazie telogenu. Końcową reakcją jest wypadnięcie włosa, a na jego miejscu wyrasta kolejny (faza anagenu). Przeciętnie dziennie jest to około 50 włosów, a jeśli mamy je bardzo gęste — nawet do 100!

 

Działając w obszarze profilaktyki, łagodzenia objawów i doraźnego wsparcia dla skóry głowy, włókien włosa oraz cebulek, można zdecydować się na kurację z użyciem kosmetyków naturalnych. Poniżej opisujemy kilka opcji, które znajdują się w czołówce najskuteczniejszych i jakim można śmiało poświęcić uwagę oraz czas. Co ciekawe, naturalne rozwiązania są nierzadko tańsze niż zaawansowana chemia, czyli wszelkiego rodzaju syntetyczne specyfiki — dobrze jest mieć ten fakt na uwadze!

Wcierka na porost włosów

Szampon, odżywka, maska — takie kosmetyki do pielęgnacji włosów królują na łazienkowych półkach, znamy je doskonale. Tymczasem bardzo ciekawy preparat na wypadanie włosów to wcierka, stopniowo skradająca serca kolejnych konsumentów. Ten rodzaj kosmetyku najczęściej stosuje się w sytuacjach walki z łupieżem, chęci pobudzenia wzrostu oraz ograniczenia wypadania włosów. Można je przygotować zarówno domowym sposobem, oczywiście mając dostęp do wysokiej jakości półproduktów, jak i niewielkim nakładem finansowym, kupując gotowy produkt.

 

Czy wiesz, że…?

Od różnorodności wcierek do włosów może aż zawrócić się w głowie? Do produkcji tych preparatów są wykorzystywane różne substancje aktywne i roślinne ekstrakty, a wśród nich można spotkać nawet… kofeinę! Najważniejsza zasada jest taka, aby kurację dobierać zgodnie z oczekiwanymi efektami i z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji skóry oraz ze szczególnym zwróceniem uwagi na skłonności alergiczne.

Jak aplikować wcierkę?

Stosowanie wcierki polega na dokładnym rozprowadzeniu płynu na skórze głowy, a następnie wmasowaniu jej. W odpowiednim ulokowaniu na głowie może pomóc metoda stworzenia przedziałka — najpierw na środku głowy, a później przesuwaniu co kilka centymetrów w bok, oczywiście wraz z kolejną aplikacją wcierki na porost włosów. Jeśli kosmetyk jest wyposażony w atomizer, może ułatwić zadanie może zastosowanie zwykłej strzykawki. Nieco wygodniej będzie w przypadku preparatów, które już na starcie zostały wyposażone w pipetę.

 

Przed rozpoczęciem tej procedury należy pamiętać o najważniejszym: włosy muszą być odpowiednio przygotowane! Pojawia się przede wszystkim konieczność ich właściwego oczyszczenia, zarówno pod względem samej skóry, jak i odczopowania mieszków włosowych. Podwójne mycie szamponem powinno w tym celu wystarczyć. Co istotne: nakładanie wcierek na mokre włosy niepotrzebnie je rozcieńcza, więc przed tą czynnością należy wstępnie osuszyć skórę głowy.

 

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Wbrew pozorom, pierwsza fala pozytywnych reakcji może przyjść dość szybko, bo już po miesiącu regularnego stosowania.


Wcierka na porost włosów wymaga przede wszystkim regularności w stosowaniu. W zależności od jej rodzaju można pielęgnację powtarzać nawet codziennie, a optymalna częstotliwość to co drugi dzień.

Rodzaje wcierek — od jakiej zacząć?

Mamy na rynku kilka rodzajów wcierek na porost włosów, różnią się one między sobą przede wszystkim — jak nietrudno się domyślić — składem. Wyróżniamy:

 

 • Alkoholowe — najmocniejsze, przez wielu uznawane za bardzo skuteczne. Mają jednak kilka wad; alkohol zawarty w składzie może dodatkowo przesuszać skórę, co będzie niewskazane przy łupieżu, łuszczycy i nadwrażliwości.

 • Bez dodatku alkoholu — może je stosować każdy i to właśnie od nich poleca się zacząć przygodę ze wcierkami. Ich zaletą i wadą jednocześnie jest dość łagodne działanie, więc na efekty trzeba będzie nieco dłużej czekać.

 • W postaci hydrolatu — o tak, coraz częściej doceniane hydrolaty również można stosować na włosy nie tylko w postaci mgiełki lub płukanki, ale również jako wcierkę! Jest to najbardziej delikatna metoda, głównie ze względu na pH mocno zbliżone do naturalnego.

 • Przygotowane metodą DIY — to dość czasochłonne zadanie, lecz będące 100% gwarancją pewności co do składu. Polecane dla bardziej zaawansowanych i chętnych na pogłębianie wiedzy w zakresie przygotowywania domowych kosmetyków.

Zatem jeśli obserwujemy nadmierne wypadanie włosówco stosować najpierw? Zaleca się rozpoczęcie kuracji od wcierek bez alkoholu w składzie. Eksperyment z hydrolatem jest więcej niż wskazany. Mamy tu do czynienia z całkowitym brakiem parabenów, SLS i składników silikonowych, więc będą najmniej obciążały i tak prawdopodobnie mocno zmęczoną strukturę włosa.

Chcesz przygotować własną wcierkę? Polecamy kozieradkę!

Jedna łyżka stołowa kozieradki, pół szklanki wrzątku — nasiona zaparzamy, następnie studzimy, odsączamy i przelewamy do buteleczki (najlepiej z pipetą), którą koniecznie umieszczamy w lodówce. Tak przygotowany specyfik można użyć przez ok. 7 dni. Kozieradka powinna zostać na włosach do trzech godzin od aplikacji, najlepiej w cieple (np. pod ręcznikiem). Jej właściwości to przede wszystkim bogactwo witamin i składników odżywczych (lista jest naprawdę długa!), to idealna kompozycja dla wypadających włosów. UWAGA: Kozieradki nie powinni stosować mężczyźni ze stwierdzonym łysieniem androgenowym. Skutki mogą być odwrotne, do zamierzonych…

Peeling do skóry głowy

Ciekawym trickiem jest zastosowanie nie tylko wcierek, ale i peelingów. Dlaczego? Ponieważ mają one bardzo kompleksowe działanie! Jest to przede wszystkim:

 

 • oczyszczanie z pozostałości po kosmetykach oraz zanieczyszczeniach, które w trybie codziennym osiadają na skórze głowy,
 • przygotowanie cebulek na dużo lepsze wchłanianie różnego rodzaju składników odżywczych i witamin,
 • włosy wzmacniają się, przez co stają się lśniące i nieco bardziej odporne na wypadanie,
 • zmniejsza się zjawisko przetłuszczania, a skóra mniej swędzi.


Zatem nie tylko wypadanie włosów, ale też ich wolny wzrost, kiepski wygląd, podrażnienia, łupież i zmniejszenie objętości powinno być wystarczającym sygnałem do tego, aby wdrożyć peeling do skóry głowy do stałej pielęgnacji. Koniecznie ten mający jak najbardziej naturalny skład!

Jak stosować peeling do włosów?

wcierka do włosów masaż skalpu

Fani masowania skóry głowy będą wniebowzięci — podobnie jak w przypadku wcierek, najważniejszym etapem stosowania peelingu do włosów jest jego dokładne wmasowanie. Proces ten powinien trwać około 5 minut, wraz z rozprowadzeniem nie tylko na skórę, ale i całą długość włosa. Same włosy muszą być delikatnie zwilżone. Po dokonaniu tych niezwykle przyjemnych czynności należy całość dokładnie spłukać, a następnie umyć włosy szamponem.


Co to wszystko oznacza? Że zachowując kolejność: peeling, szampon, wcierka, możemy zdecydowanie wzmocnić naszą kurację! Peeling do skóry głowy odpowiednio ją oczyści, szampon dokona ostatecznego szlifu, a wcierka na porost włosów będzie miała idealnie przygotowany grunt pod działanie.

Preparat na wypadanie włosów — nasza propozycja skutecznych i naturalnych kosmetyków

Już wiesz, jakie są przyczyny problemów z utratą owłosienia na głowie i co na wypadanie włosów stosować, zatem teraz czas na kilka propozycji konkretnych kosmetyków. Są to preparaty markowe, sprawdzone, skuteczne i z nienagannym, naturalnym składem.

 

Enzymatyczny peeling do skóry głowy OnlyBio

Masz wrażliwą skórę głowy, która potrzebuje natychmiastowego i solidnego oczyszczenia? Wysokiej jakości peeling od OnlyBio czeka w gotowości! Dla nas to idealny sposób na rozpoczęcie przygody z peelingami; wygodne opakowanie i rewelacyjny skład to najważniejsze atuty. Stosować go można raz w tygodniu, a nawet częściej. Rewelacyjny jest też zapach, czyli orzeźwiające, słodkie liczi…

 

Wcierka z alkoholem Lady Banfi

 

Delikatna woń, lecz silne działanie. To naturalny kosmetyk z dodatkiem alkoholu, polecany dla osób szukających wysokiej skuteczności w walce z wypadaniem włosów. Przed skorzystaniem z tej formuły warto przyzwyczaić skórę głowy do wcierek, eksperymentując z nieco słabszymi rozwiązaniami. Docelowo to właśnie Lady Banfi powinna się znaleźć na twojej półce!

 

Serum do skóry głowy „Nowa Kosmetyka”

 

Coś łagodnego na początek? Jeśli swoją kurację chcesz rozpocząć od wzmocnienia włosów, a jednocześnie pragniesz zrezygnować z parabenów, barwników i innej chemii, to to serum będzie jak znalazł. Polecane na sam początek, aby przyzwyczaić nie tylko skórę głowy, ale i zbudować odruch korzystania z dodatkowego kosmetyku. Serum towarzyszy hasło „Mniej problemów, więcej włosów” i to ono najlepiej oddaje ideę stosowania go… polecamy!

 

Wcierka pobudzająca wzrost włosów OnlyBio Hair Balance

 

Kolejny kosmetyk od OnlyBio i znów „pewniak”. W pełni wegański skład, a w nim między innymi zachwalana już przez nas kozieradka oraz rewelacyjny skrzyp polny. Korzystając z tej wcierki do włosów, mamy szansę nie tylko na pobudzenie ich wzrostu i zahamowanie wypadania, ale też na kompleksową kurację witaminową. Jednocześnie produkt nie jest tworzony na bazie alkoholu, więc będzie bardzo łagodny w zastosowaniu.

 

Skuteczny peeling Biolaven

 

Skuteczność, odżywienie i odświeżenie jako cechy jednego produktu? Zawartość 150 ml opakowania peelingu do skóry głowy Biolaven organic taka właśnie jest! Ten specyfik powstał na bazie cukru, co oznacza, że należy go stosować nie cześciej niż raz na tydzień. Doskonale oczyszcza i jednocześnie stymuluje cebulki.Pamiętaj: jeśli szukasz preparatu na wypadanie włosów i pragniesz odżywczej, nieinwazyjnej kuracji, to wybieraj spośród produktów naturalnych. Przy okazji postaraj się lepiej poznać przyczyny — zredukuj stres, sprawdź, czy twoja dieta nie wpływa na negatywne reakcje organizmu i zacznij zwracać uwagę na wszystkie mechaniczne czynności przeprowadzane w obrębie włosów. Zawsze warto też skontaktować się ze specjalistą, czy to dermatologiem, trychologiem, a nawet lekarzem pierwszego kontaktu. Pamiętaj również, że włosy wypadają każdemu, codziennie, to naturalny cykl. Dbaj o skórę głowy, dostarczaj jej witamin i nie przeciążaj chemią — to najlepsze rady, aby fryzura była bujna, pełna objętości i błyszcząca!